ANA SAYFA HAKKIMIZDA HİZMETLERİMİZ ÜRÜNLERİMİZ REFERANSLAR İLETİŞİM
HİZMETLERİMİZ | Geçiş Kontrol Sistemleri
Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri hakkında detaylı bilgi için

Büyüyen Bir Teknoloji: Biyometrik
Nesneleri ve insanları tanıma öğrendiğimiz ilk becerilerden bir tanesidir: Hepimiz anne-babamızın sesini tanıma kabilyetiyle dünyaya geldik. Çok geçmeden diğer nesneleri ayırt etmeyi ve etiketlemeyi, yaşam boyu kullanılan bu beceriyi öğrendik.
Kişi tanıma aynı zamanda bir güvenlik aracı olarak da kullanılmaktadır. Hepimizin sürücü belgesi, sosyal sigorta numaraları, kişisel kimlik numaraları ve parolaları var. Bunların her biri kim olduğumuzu ve nereye erişim hakkımız olduğunu doğrulama şeklidir.
Ancak hiçbiri tam güvenliği garanti etmemektedir. Aslında gazetelerde kimlik hırsızlığı ile ilgili okuduklarımız giderek çok daha sık meydana gelen bir durumu teşkil ediyor. Ancak daha da endişelendirici olan, yetkili olmayan bir kişinin bir şirketin güvenlik sistemini ihlal edebilme ve şirket içi bilgisayar ağına erişim sağlama yeteneğidir.
Biyometrik Dünyasına Giriş
Biyometrik, kendine özgü fiziksel veya biyolojik niteliklerine dayalı olarak insanların kimliğini tespit etmek için dijital teknolojiden faydalanma bilimidir. Bir güvenlik sisteminin birkaç tuş darbesi yerine fiziksel tabanlı hale getirilerek, sahtekarlık ve dolandırıcılık ihtimalleri büyük ölçüde azaltılmaktadır. Günümüzde bir insanın kimliğini kesin olarak tespit eden bu yöntem, hızla kabul gören ve teknik uzmanlar için kariyer fırsatları yaratan bir endüstri haline gelmiştir.
Kimse Bir Başkasına Benzemez
Basitçe belirtmek gerekirse biyometrik teknoloji, biyoloji yardımıyla bir insanın kimliğini tespit etme yeteneğidir. Biyometriğin birçok türü vardır, ancak bunlardan en yaygın olanları parmak izi, ses, yüz, retina ve iris taramasıdır. Örneğin başparmak izini taramak ve sonra da bu izi kesin eşini bulmak için depolanmış parmak izleri veri bankasıyla karşılaştırmak için bilgisayar donanım ve yazılım programları geliştirilmiştir. Yada algoritmalar kullanılarak bir ses, ses örnekleri bankası ile karşılaştırılabilir. Yüz tanıma ise gözler arasındaki mesafe gibi belli karakteristik özelliklerin ölçümüdür. Retina taramada bir insanın gözündeki damarların şeklini inceleyen bilgisayar kamerası bulunmaktadır.
Son olarak iris taramada kişinin gözbebeğinin çevresindeki renk örgüsüne odaklanılarak retina taramasından bir adım öteye gidilmiştir.
Peki ama parola gibi geleneksel metotlar varken neden bu ileri teknoloji tercih ediliyor? Bunun sebebi çok açık: doğruluğundan dolayı. Parolalar sadece bilen kişilerin sayısı kısıtlı olduğu sürece iyidir. Bir başka deyişle, parolanızı bir iş arkadaşınıza verirseniz, herhangi bir zarar gelmese bile güvenlik sisteminin gücü zayıflar. Halbuki biyometrikte sistemin temeli, eşinin bulunması hemen olanaksız olan fiziksel veya biyolojik bir faktördür. Örneğin, retina taraması 1985’ten bu yana kullanılmaktadır ve neredeyse yüzde 0 hata kabul oranına sahiptir. İki irisin aynı örüntüye sahip olma olasılığı 1078’de bir olduğu için iris taramasının doğruluğu daha da yüksektir. Ve bu örüntü tıpkı parmak izleri gibi yaşam boyu değişikliye uğramaz. 
Bu Derece Yüksek Bir Güvenliğe
Neden İhtiyaç Duyuluyor?
Biyometrik 1950’lerin sonu ve 1960’ların başında ilk kez keşfedildiğinde, temel amaç askeriye için mümkün olan en hatasız güvenlik sistemini sağlamaktı. Aslında ABD ordusu 30 yılı aşkı bir süredir biyometrik teknolojisinin bir numaralı müşterisi olmuştur. Teknolojiyi üreten şirketler çok geçmeden ticari uygulamalar açısından da potansiyeli fark etmiştir. En eski ve halen kullanılmakta olan ticari biyometrik uygulamalarından biri 1972’de Georgia Üniversitesi’nde yemek planında öğrencilerin kimliğini tespit etmek için el geometrisi kullanılarak başlatılmıştır.
Ancak, CardTech/SecurTech Kurucusu ve Başkanı Ben Miller’a göre ‘Ticari büyüme önemli ölçüde son beş yılda gerçekleştirilmiştir.’ Miller, özellikle son 20-25 yıldır şirketlerin bu teknoloji üzerine çalıştığını ve kapasitelerini arttırdıklarını söylüyor. Bilgisayar çipinin küçültülmesi gibi diğer bazı endüstrilerde yaşanan gelişmelerle birlikte, biyometrik sistemlerde de işleme hızı artmıştır. Günümüzde teknoloji giderek daha kapsamlı ve kullanıcı dostu bir hale geldikçe biyometrik teknolojisi geleneksel askeri alanın dışında da dalgalanmaya başlamıştır.
Internet Biyometrik Teknolojisinin
Önünü Açıyor
Son beş yılda biyometrik teknolojiyi ticari kullanım açısından daha çekici hale getiren nedir? Kesinlikle Internet. Miller ‘Yeni şirketlerin çoğunun pazara girmesini sağlayan tek uygulamanın Internet olduğunu söyleyebilirim’ diyor ve ekliyor: ‘Internet şirketlere elektronik olarak daha fazla iş yapma fırsatı vermektedir ki bu da daha fazla şirket bilgisinin elektronik ortama geçtiği anlamına gelmektedir. Bu noktada güvenliğe daha da fazla ihtiyaç vardır.’
Parolalar şirketlerin bilgisayar sistemlerine ve internete girişte ilk tercih edilen kullanım olmuştur ve hala da büyük ölçüde bu sistem kullanılır. Ancak, yetkili olmayan personelin şirket bilgilerine girebilme olasılığı arttıkça kurumlar daha hatasız güvenlik sistemleri aramaya başlamıştır.
New York’ta bir danışmanlık firması olan International Biometrik Group Kurucu Ortaklarından Raj Nanavati bu konuda şöyle bir açıklama getiriyor: ‘Şirketlerde biyometriğe karşı bir ilgi oluşmaya başladığını düşünüyorum. Bilgisayar ağına giriş yapmak için parmak izi kullanılması, sadece bir dizi komut yazmak kadar kolay bu işlemle, sistemin güvenliğini sağlamayı da basit hale getirecektir. Önümüzdeki yıllarda şirket içi amaçlar için biyometrikle ilgilenen çok sayıda kuruluş göreceğiz. Hala büyüme eğrisi üzerindeyiz ve geleneksel askeri ve mali kurumlar dışında da yeni segmentler ortaya çıkmaya devam ediyor.’
Biyometrik Alanı Genişliyor
ABD’de Göçmenlik ve Yurttaşlığa Kabul Hizmetleri, bankalar ve sağlık kuruluşları gibi biyometriği kullanmaya başlamış birçok endüstri vardır. Örneğin Göçmenlik ve Yurttaşlığa Kabul Hizmetleri sınır dışı ettiği yasadışı yabancıların parmak izlerini saklamakta, böylece bir kişinin yasal durumu daha etkili ve doğru bir şekilde kontrol edilebilmektedir.
Hastalarına mümkün olan en yüksek düzeyde gizlilik sağlamaya çalışan sağlık kuruluşları da biyometriğe başvurmuştur. Hasta kayıtlarına erişebilen kişilerin sayısını kısıtlamak isteyen hastaneler oturum açma anahtarı olarak parola girişi yerine biyometriği kullanmaktadır. Bir başka popüler biyometrik uygulaması zaman ve devamlılık üzerine odaklanmıştır.
Önceleri çalışanların işe girip çıkma süreleri manyetik şeritli kimlik kartının okutulması şeklinde gelişmiştir. Ancak Miller’a göre ‘Bu yöntem kişinin ne kadar çalıştığını kesin olarak hesaplamaz. Sadece kart okutma zamanları arasındaki süreyi ölçer. Bugün bir parmak izi uygulamasıyla, çalışanın işyerinde olduğu süreyi gerçekten ölçebilirsiniz çünkü onun yerine bir başkası bunu yapamaz.’
Biyometrik endüstrisinin bakışlarını çevirdiği bir sonraki pazar ise müşteri işlemleridir. Amerika’da kullanılmaya başlanan bu yöntemde, biyometrikler kart sahibinin kimliğini doğrulayarak bu işleme katkıda bulunmaktadır. Müşterinin kimliği: parmak izi, retina veya iris taraması ile doğrulanana kadar işlemin tamamlanması onaylanmayacaktır.
Bugün gelinen noktada biyometrik sistemler, taramalardan oluşan bir veri bankası ve yeni taramaların karşılaştırılacağı numunelerden faydalanma ve bunlar arasındaki eşleştirme sistemlerini aramaya başlamıştır.
Miller; bu sistemlerle elde edilen bilgilerin büyük bir veri bankasında değil de kart üzerinde saklanmaya başlayacağını düşünüyor ve daha küçük, kurumsal uygulamalarda bilgilerin akıllı kartlarda depolanacağını belirtiyor.
Endüstri gözlemcileri biyometrik alanının önümüzdeki yıllarda büyüme trendini devam ettireceğini, veriler önemli birer meta haline geldiği için biyometrik kullanımının faydalarının da büyük olacağına dikkat çekiyor.

HIZLI MENÜ ÜRÜNLERİMİZ İLETİŞİM SOSYAL PAYLAŞIM
Ana Sayfa
Hakkimizda
Hizmetlerimiz
Urunlerimiz
Referanslar
İletişim
SES GÜVENLİK SİSTEMLERİ
Yıldırım Mah. Paşasaray Sk. No:23/C Karesi/Balıkesir
Tel  : 0 (266) 249 01 99
Fax : 0 (266) 249 01 99
info@sesguvenlik.net
Sosyal medya ile bizi yakından takip edin.


Avantajlı kampanyalarımız için bültenimize abone olun
 
Copyright © 2015 Ses Güvenlik Sistemleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Design: Prestij Bilgi Teknolojileri